Back to news

Čo by bol mrakodrap bez žeriavnika

Posledny zeriav

V týchto dňoch dosiahol žeriav na unikátnej stavbe mrakodrapu finálnu výšku 200,5 metra a je najvyšším žeriavom v republike. Jeho rameno sa pohybuje 191,8 metra nad zemou a iba o kúsok nižšie je pracovisko Davida Molnára. Ako žeriavnik pracuje 14 rokov, z toho už 9 rokov na Slovensku, lebo pôvodom je z Karvinej. Môžem s istotou povedať, že moje pracovné miesto je momentálne najvyššie na Slovensku, smeje sa a do ruksaka si balí jedlo a vodu na celý deň, veď z takej výšky si len tak neodskočíte na kávičku. Raňajkuje neskôr hore v kabíne, keď má každodennú „rannú rozcvičku“ za sebou. Až do výšky žeriava 125 metrov ho každé ráno čakal výstup a zostup po rebríkoch. Teraz sa vyveziem výťahom na 40. poschodie a odtiaľ je lávka, to mi ušetrí minimálne hodinu času a hlavne namáhavý výstup a zostup, pochvaľuje si David Molnár. Najťažší však pre neho nie je samotný výstup, ale ranné vstávanie. A čo je podľa neho na jeho zodpovednej a náročnej práci najkrajšie? Keď vychádza slnko na obzore a keď sa vracia domov k rodine, pretože už na jar očakávajú s priateľkou druhý prírastok do rodiny.

David Molnar

Žeriavy plnia pre ľudstvo dôležitú úlohu  

Písomná zmienka o prvom zdvíhacom zariadení pochádza od rímskeho architekta Vitruvia. V 15. storočí vynašli v Taliansku zariadenie, ktoré pracovalo s pomocou konzolovej kladky na vrchole ramena, ktoré už bolo možné zdvíhať a otáčať. Až do osemnásteho storočia boli všetky druhy zdvíhacích zariadení poháňané silou ľudí alebo zvierat. Až koncom 18. storočia, keď James Watt vylepšil fungovanie a využitie parného stroja boli postavené prvé parné žeriavy pre londýnsky prístav. V roku 1846 Američan Armstrong predstavil prvý hydraulický žeriav.

Prvy_zeriav

Zásobuje materiálom, presúva bremená a ukladá prefabrikáty

Podľa definície je žeriav zdvíhacie zariadenie na premiestňovanie bremien zvislým a vodorovným spôsobom vo vymedzenom priestore. Pracuje na princípe sústavy kladiek, ktoré znižujú silu potrebnú na vyzdvihnutie nákladu. Rameno je otočné a bremeno je možné po ňom posúvať na presne určené miesto. Na plynulé zásobovanie stavby mrakodrapu slúžia vysunuté lávky, kam žeriav dopraví objemný či ťažký stavebný materiál. Na mrakodrape sú tieto lávky dve, jedna s dĺžkou 3,5 metra a jedna až 5,5-metrová. Lávka je kotvená do stropnej dosky a rozopretá stojkami. Posúvaná bude stále vyššie podľa potreby až k posledným poschodiam.

Pomaha_s_bremenami

Ako rastie žeriav?

Podmienky pre stabilitu žeriavu upravujú prísnymi bezpečnostnými podmienkami, ktoré majú obvykle dosť veľkú rezervu. Najvyšší žeriav je momentálne kotvený do budovy mrakodrapu na siedmich miestach a skladá sa zo 67 častí. A ako „dorástol“ do takejto výšky? Veža sa skladá z približne 2,5 metra vysokých dielov, ktoré sú podľa potreby vkladané s pomocou hydraulického zariadenia, ktoré je na vrchu žeriava. Otáčacie zariadenie spolu s vyvažovacím horizontálnym ramenom sa odmontuje a hydraulika ho vyzdvihne o približne 6 metrov do výšky, aby mohli vložiť ďalší kúsok. Proces stavania aj rozoberania riadi žeriavnik, ktorý sedí v kabíne.

Prvýkrát použitý antikolízny systém

Na stavbe rozšírenia nákupného centra Eurovea, dvoch administratívnych budov a bytových domov, vrátane prvého slovenského mrakodrapu, pracovalo až 14 žeriavov na ploche staveniska 300 x 100 metrov. Aby sa aj pri takomto pracovnom nasadení zaručila maximálna bezpečnosť, naši dodávatelia nasadili na žeriavy vôbec prvýkrát na Slovensku antikolízny systém od renomovanej francúzskej spoločnosti AMCS Technologies, špecialistu na bezpečnosť na stavbách. Princíp antikolízneho systému spočíva v systéme senzorov, vysielačov, prijímačov a mechanických obmedzovačov riadených riadiacou jednotkou na základe prednastavených vstupov limitov a obmedzení.

Antikolizny system

Výšková obytná budova EUROVEA TOWER so 46-timi poschodiami už dosiahla svoju definitívnu výšku. Tá je od úrovne prízemia rovných 168 metrov. Po dokončení prevezme prvenstvo od susednej Klingerky a stane sa najvyššou rezidenčnou budovou na Slovensku. Posledné obytné poschodie, 45., je na úrovni 155,6 metra. Na streche mrakodrapu sa bude po dokončení stavby nachádzať vežový žeriav, ktorý bude slúžiť na zabezpečovanie bežnej údržby ako je umývanie okien, kontrolu fasády a podobne.

Pohlad zo zeme