Back to news

Čo by bol prvý slovenský mrakodrap bez debnenia

Mrakodrap svojimi požiadavkami na debnenie prekračuje kazdu stavbu v SR

Spoločnosť PERI, ktorá bola založená v roku 1969 v nemeckom Weissenhorne, je v súčasnosti jedným z najväčších producentov debnenia a lešenia na svete. Názov spoločnosti je prevzatý z gréckej predložky „peri“, čo v preklade znamená „dookola“. Práve vďaka nim sa mohli zrealizovať niektoré náročné konštrukčné detaily prvého slovenského mrakodrapu, o ktorých nám viac povedal Ján Brinza (Service Team).

Debnenie V-stĺpov

V-stĺpy

Nároky na vysokú kvalitu betónu, prevedenia aj pohľadovosti museli spĺňať 15 metrov vysoké betónové stĺpy v tvare „V“, ktoré sú na podnoži výškovej budovy a podopierajú ostatné poschodia. „V 25 ročnej histórii firmy to bola najväčšia zákazka na výrobu troch sád debnenia s rozmerom 600 štvorcových metrov. Keďže muselo byť debnenie dvojplášťové, v skutočnosti to bol dvojnásobok“, hovorí Ján Brinza. Pohľadovú stranu tvorila preglejka potiahnutá špeciálnym fenol-živicovým filmom, vďaka ktorému bol betón dokonale hladký. Samotná výroba trvala 5 mesiacov a musela byť rozdelená na niekoľko krokov. Povolená tolerancia na 12 metrov bola iba 12 milimetrov. Vysoká presnosť si vyžadovala zriadenie tzv. kvality-tímu, ktorý dohliadal na každý panel jednotlivo a viedol si o ňom presnú evidenciu. „Použili sme približne 16-tisíc šróbov a všetky tieto sady po 24 panelov sme „na nečisto“ zmontovali vo firme. Každý panel niesol identifikačné znaky z akej je sady a kam presne patrí, aby na stavbe neprišlo k zámene či omylu“, vysvetľuje Ján Brinza.

Skladanie malo niekolko etap

Na stavbe prebehlo počas montáže niekoľko koordinačných porád, aby všetci zúčastnení disponovali detailnými informáciami ako jednotlivé diely zostaviť. Presnosť bola v tomto prípade kľúčová, keď sa chceli dostať pod odchýlku 12 mm. Najprv sa museli namontovať stabilizačné rámy, a potom debnenie. Ako prvá prišla na rad najviac členitá časť a po mesiaci už stálo celé debnenie v tvare písmena „V“ pripravené na betonáž všetkých troch nosných stĺpov. Armovanie, teda osádzanie oceľovej výstuže, trvalo pri každom stĺpe asi týždeň. „Nakoľko stĺpy majú špecifický tvar a sklon plôch, museli sme použiť špeciálne vyrobené kónusy na uchytenie debnenia, aby sme dosiahli toto špecifické zalomenie a náklon. Kónusy sa na Slovensku použili po prvý raz a som rád, že aj úspešne“, hovorí Ján Brinza.

Stlpy posobia elegantne

RCS lávka

Je špecifické zariadenie na výškových budovách, ktoré slúži na zásobovanie stavby zvnútra. Toto logistické zariadenie bolo dovezené z PERI pobočiek z Francúzska aj z Nemecka. Následná montáž prebiehala v servisnom stredisku v Senci. Ako nadrozmerný náklad bola dodaná zákazníkovi priamo na stavbu. Na mrakodrape sú tieto lávky dve, jedna s dĺžkou 3,5-metra a jedna až 5,5-metrová. Lávka je kotvená do stropnej dosky a rozopretá stojkami. Posúvaná bude stále vyššie podľa potreby až k posledným poschodiam. Následne bude opäť rozobratá a poslúži zas na inej stavbe na Slovensku alebo v zahraničí.

RCS lavka

Veterný štít

Jeho plocha je úctyhodná, až 1000 štvorcových metrov a kotvenie je riešené cez stropnú dosku. Postupne sa jednotlivé časti podľa potreby posúvajú smerom nahor vrátane kotviacej konštrukcie. Nakoľko sa budova bude zužovať, jeho súčasťou sú aj tri unikátne diely, ktoré sa postupne zasunú a tým sa celý veterný štít zoštíhli na požadovanú šírku.

Veterny stit

Pri veľkých stavbách je potrebný aj dostatočný objem materiálu, a aby spoločnosť PERI vyhovela požiadavkám svojich zákazníkov, tak aktuálne dováža tovar až z 23 krajín. Najvzdialenejšia dodávka išla momentálne z Argentíny a Čile. Najčastejšie však sťahujú materiál z Nemecka, Česka a Poľska.