Back to news

Čo by bol prvý slovenský mrakodrap bez armovača

Jozef Marinak pracuje s ocelou 16 rokov

Kladenie betonárskej ocele podľa projektovej dokumentácie, vrátane dištančných podložiek a viazacieho drôtu, je špecifické umenie, ktoré sa využíva predovšetkým na výškových stavbách. Ani prvý slovenský mrakodrap sa nezaobíde bez skúsenej partie „armovačov“ zo spoločnosti J.D.Š. Group s.r.o., ktorej velí predák Jozef Mariňak.

Ráno prichádza hodinu pred začiatkom pracovnej doby, aby si dal kávu a prešiel si pracovný plán na celý deň. Efektívne a spravodlivo zadeliť prácu medzi chlapov si vyžaduje skúsenosti aj znalosť schopností a zručností svojich zverencov. Jedno poschodie musí byť hotové za 11 dní vrátane betonáže, tak sa majú čo obracať.

Vykres nepusti

Na jednom poschodí má zvyčajne 18 ľudí a jedného koordinátora, ktorý podľa projektovej dokumentácie dohliada na správne umiestnenie a vyviazanie všetkých prvkov výstuže. Jozef Mariňak riadi všetky procesy zdola, v jednej ruke vysielačka, v druhej výkres. Všetko musí byť naplánované do posledného detailu. Žeriavy pomáhajú s vykladaním materiálu aj predpripravených prvkov, ktoré na mieste chlapi balansujúci na oceľových tyčiach zručnými pohybmi spájajú dokopy, aby sa pri liatí betónu nerozišli.

Po zabetónovaní stropnej dosky armujú jadro a potom aj stĺpy. Na typické stĺpy, od 3. podlažia, sa spotrebuje približne 650 kg výstuže. Atypické nosné stĺpy v podnoží pripravovalo päť ľudí sedem dní a na výstuž jedného použili až 10,5 tony ocele. Každá časť mrakodrapu je presne definovaná v projektovej dokumentácii a postupuje sa podľa nej, aby bola zachovaná pevnosť konštrukcie v každom smere, tlaku aj ťahu.

V-stlpy

Jozef Mariňak má 16 rokov praxe a jeho „neviditeľnú“ prácu, ktorú schovávajú tony betónu, by ste našli aj na ďalších projektoch developera JTRE, Panorama Towers aj rezidenčnej budove Klingerka, ktorú čaká už v najbližších mesiacoch kolaudácia.

Najväčšou výzvou bola základová doska mrakodrapu, kde naviazali oceľovú betonársku výstuž s celkovou hmotnosťou 1 915 ton. Najhrubšie prúty výstuže, s priemerom 4 centimetre a dĺžkou 12 metrov, vážili každý 120 kilogramov. Je to robota, kde je potrebná nielen sila, ale aj zručnosť. 35 ľudí pracovalo na oceľovej výstuži 35 dní.

Rukami mu presli tony ocele

Spoločnosť J.D.Š. Group s.r.o. vznikla v roku 2004 a založili ju po 8 rokoch práce v tomto odbore traja spoločníci. Dnes tvorí jej zdravé jadro 40 kmeňových zamestnancov a v ostatných rokoch pracujú predovšetkým na vysokých budovách.